WHO przygląda się światowemu kryzysowi z powodu małpiej ospy; liczba przypadków rośnie w Wielkiej Brytanii i innych częściach Europy

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

LONDYN – Światowa Organizacja Zdrowia czy ogłosić małpi boginie międzynarodowym stanem wyjątkowym – decyzja, która może zapaść już w piątek. Deklaracja może eskalować globalną reakcję, ponieważ liczba przypadków w Wielkiej Brytanii szybko rośnie, pomimo wysiłków, aby ją powstrzymać. Wielka Brytania, która w zeszłym miesiącu odnotowała prawie 800 przypadków wirusa, ma największą liczbę zgłoszonych infekcji poza Afryką Środkową i Zachodnią – a trendy niepokoją ekspertów w całej Europie, epicentrum epidemii, którzy szacują najlepsze podejście pośród wieloletnia pandemia koronawirusa.

Według danych udostępnionych przez Brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia liczba przypadków małpiej ospy wzrosła w Wielkiej Brytanii o prawie 40 procent w mniej niż pięć dni. Do 16 czerwca zgłoszono 574 przypadki, a do 20 czerwca liczba ta wzrosła do 793.

Po Wielkiej Brytanii, Hiszpania, Niemcy i Portugalia mają najwięcej odnotowanych przypadków. A to jest rosnące zagrożenie poza Europą: według WHO, która publikuje dane na temat ospy małp w odstępach tygodniowych, w ciągu ostatnich sześciu tygodni potwierdzono ponad 3200 przypadków w 48 krajach. Do 15 czerwca zgłoszono jeden zgon.

Komitet Kryzysowy WHO spotkał się w czwartek, aby przedyskutować, czy wybuch ospy małp powinien być oznaczony jako „stan nadzwyczajny o międzynarodowym znaczeniu dla zdrowia publicznego”, co zmobilizowałoby nowe fundusze i zachęciłoby rządy do podjęcia działań. Nowy koronawirus, który powoduje covid-19, został oznaczony jako PHEIC po podobnym spotkaniu w styczniu 2020 r.

Eksperci twierdzą, że reakcja na amerykańską ospę małp odzwierciedla wczesne błędne kroki związane z koronawirusem

Jak dotąd odpowiedzią w większości krajów europejskich było skoncentrowanie się na dotarciu do zagrożonych społeczności, monitorowaniu kontaktów i izolacji w przypadku znanych przypadków małpiej ospy. To może się zmienić, jeśli WHO, która jako pierwsza zaalarmowała infekcje małpią ospą w krajach, w których wirus nie jest endemiczny, zwiększy ryzyko epidemii.

„Komitet kryzysowy, a następnie [WHO] Ogłoszenie dyrektora generalnego podniesie ten poziom polityczny – powiedział David Heyman, profesor epidemiologii chorób zakaźnych w London School of Hygiene and Tropical Medicine, który uczestniczył w spotkaniu jako doradca dla Washington Post.

Stany Zjednoczone rozszerzą testy na ospę małp w laboratoriach komercyjnych w miarę wzrostu epidemii

Ospa rozprzestrzeniła się poprzez bliski kontakt i do tej pory dotykała głównie mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Rozpoczyna się objawami grypopodobnymi, zanim na skórze pojawią się wypełnione płynem grudki lub zmiany chorobowe, które mogą pozostawić trwałe blizny. Przedstawiciele służby zdrowia twierdzą, że ostatnia epidemia często powodowała wysypki narządów płciowych i chociaż większość przypadków jest łagodna, a pacjenci wracają do zdrowia w ciągu trzech tygodni, wirus może być śmiertelny i stanowić większe ryzyko dla kobiet w ciąży lub osób z osłabionym układem odpornościowym.

Eksperci twierdzą, że aby powstrzymać epidemię, konieczne jest szersze zrozumienie jej pochodzenia, jak również szczepienia grup ryzyka i kontakty monitorujące, choć zauważają, że niektórzy pacjenci mogą nie chcieć ujawniać informacji o tym, z kim byli bliscy – co może komplikować reakcje w zakresie zdrowia publicznego.

„Jedną z trudności, jakie napotykają ludzie w egzekwowaniu kontroli, jest w rzeczywistości uzyskanie pełnej listy kontaktów seksualnych ludzi” – powiedział Paul Hunter, profesor medycyny z University of East Anglia. „To jest dokładnie ten problem, z którym mieliśmy do czynienia, gdy po raz pierwszy zajmowaliśmy się HIV / AIDS [1990s]”.

Podobnie jak w pierwszych dniach epidemii koronawirusa, nie jest jasne, czy przypadki w niektórych krajach pozostają niewykryte. Niektórzy eksperci spekulują, że Wielka Brytania może mieć wyższe liczby, ponieważ jej rozległa sieć nadzoru zdrowia publicznego pozwala jej identyfikować więcej infekcji.

Na początku czwartkowego spotkania dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Gebrejesus przyznał, że małpi ospa jest prawdopodobnie bardziej rozpowszechniona, niż pokazują oficjalne dane. „Transfer z osoby do osoby trwa i jest prawdopodobnie niedoceniany” – powiedział członkom komitetu ratunkowego.

Wielka Brytania proaktywnie monitorowała osoby ze znanymi przypadkami ospy małpiej, aw niektórych przypadkach rozprowadzała szczepionki przeciwko ospie, które chronią przed zakażeniem ospą, ich bliskimi kontaktami i grupami ryzyka. Teoretycznie to podejście – które Hunter określił jako „szczepienie pierścieniowe” – „powinno zadziałać”, powiedział.

Ale gdy infekcje rosły, a władze starały się „nadążyć za kontaktami wystarczająco wcześnie, aby wywrzeć wpływ”, Hunter powiedział, że stał się „mniej pewny siebie”.

„O ile nie odejdziemy od tego kąta bardzo szybko, myślę, że prawdopodobnie będziemy musieli zacząć myśleć o tym, co dalej” – dodał.

Biden: USA badają szczepionki przeciw małpom; „wszyscy” powinni być zaniepokojeni

Brytyjscy urzędnicy ds. zdrowia powiedzieli we wtorek, że niektórzy homoseksualni i biseksualni mężczyźni, którzy są uważani za bardziej narażonych na kontakt, otrzymają szczepionki w celu zwalczania epidemii ospy małpiej. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia podkreśliła, że ​​chociaż wirus stanowi większe zagrożenie „w sieciach seksualnych homoseksualistów, biseksualistów i innych mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami”, każdy może zostać zarażony poprzez bliski kontakt z zarażoną osobą.

Naukowcy badają tę epidemię i będą wiedzieć więcej, kiedy wirus zostanie zsekwencjonowany. „Zaczynamy zdawać sobie sprawę, jak bardzo jest powszechna [monkeypox] – Naprawdę – powiedział Hayman. „Wiemy, że jest szeroko rozpowszechniony w niektórych populacjach i musimy wiedzieć, czy rozprzestrzenia się również w innych populacjach.

Co to jest ospa małp, rzadki wirus, który został obecnie potwierdzony w Stanach Zjednoczonych i Europie?

Dwa lata po leczeniu pierwszego niemieckiego pacjenta z powodu koronawirusa Clemens Wendtner wyleczył pierwszego niemieckiego pacjenta z powodu ospy małpiej w maju. Niezidentyfikowany mężczyzna był prostytutką z Brazylii, powiedział Wendtner, główny lekarz chorób zakaźnych w klinice Schwabing w Monachium.

W ostatnich tygodniach na jego oddziale leczono kilku kolejnych pacjentów z ospą małp, powiedział Wendtner. Niektórzy zgłaszali „bardzo bolesne” zmiany w odbytnicy, w przypadku których w celu złagodzenia dyskomfortu podaje się dożylne leki przeciwbólowe. Wendtner i jego koledzy dokładnie odnotowują swoje odkrycia w środku tej epidemii, dokumentując niedawno odkrycie DNA wirusa ospy małpiej w nasieniu i krwi.

Większość pacjentów została wypisana po około dobie i zalecono im izolację przez 21 dni w domu – zgodnie z niemieckim prawem chorób zakaźnych. Większość przypadków została zgłoszona w Berlinie, jednym z gorących miejsc imprez w Europie, które powinno być gospodarzem imprezy Pride w przyszłym miesiącu.

„Sezon letni to sezon imprezowy” – ostrzegł, dodając, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będzie więcej przypadków, a obecna epidemia może jeszcze nie osiągnęła szczytu.

Podczas gdy mężczyźni są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo, Wendtner ostrzegł, że pracownicy seksualni również mogą być w niebezpieczeństwie. „Czynnikiem ryzyka jest sposób uprawiania seksu bez zabezpieczenia” – wyjaśnił.

WHO zmieni nazwę małpiej ospy po tym, jak naukowcy nazwali ją „dyskryminującą”

Poza Europą inne kraje również zmagają się z nowymi przypadkami.

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Stanach Zjednoczonych odkryto 17 maja. Według Centers for Disease Control and Prevention w ciągu ostatnich pięciu tygodni dodano ponad 100 przypadków. Kalifornia, Nowy Jork i Illinois są wymienione jako kraje o najwyższym poziomie infekcji.

Niektórzy eksperci w Stanach Zjednoczonych wzywają Biały Dom do przeprowadzenia dokładnych testów, aby uniknąć niepowodzenia pandemii koronawirusa.

Singapur we wtorek potwierdził przypadek małpiej ospy u Brytyjczyka, pierwszy w Azji Południowo-Wschodniej. Korea Południowa również potwierdziła w środę swój pierwszy przypadek małpiej ospy. Pacjent jest obywatelem Korei Południowej, który wjechał do kraju z Niemiec, poinformowali urzędnicy służby zdrowia. Republika Południowej Afryki ogłosiła również swój pierwszy przypadek małpiej ospy w czwartek, podał Reuters. Eksperci ds. zdrowia powiedzieli, że 30-latek nie ma historii podróży, co oznacza, że ​​jego choroba nie zachoruje poza RPA.

Należy pamiętać, twierdzą eksperci, że nie jest to nowa choroba. Ospa krąży w Afryce od dziesięcioleci, co prowadzi niektórych do wskazywania na podwójne standardy w odpowiedzi na epidemię w Europie.

„To zaniedbana choroba” – powiedział Heyman. Po zwalczeniu ospy w 1980 roku świat rutynowo zaprzestał podawania szczepionek przeciwko ospie. Dodał, że ospa, która jest mniej zaraźliwa niż ospa, nadal rozprzestrzenia się w Afryce Zachodniej i Środkowej, ale epidemie tam nie zostały szczegółowo zbadane z powodu braku środków.

W miarę rozprzestrzeniania się paniki wywołanej ospą małp, lekarze w Afryce dostrzegli podwójne standardy

Tedros z WHO powiedział w czwartek, że w tym roku w Afryce Środkowej zgłoszono prawie 1500 przypadków podejrzenia ospy małpiej i około 70 zgonów. „Chociaż epidemiologia i klasa wirusów w tych przypadkach mogą być różne, jest to sytuacja, której nie można zignorować” – ostrzegł.

Leave a Comment