Szczepionka przeciwko ospie małp jest dostępna dla zagrożonych nowojorczyków

W obliczu narastającej epidemii wirusa ospy małp, nowojorscy urzędnicy ds. zdrowia rozszerzyli w czwartek dostęp do szczepionki przeciwko ospie małp, oferując ją nowej grupie osób, które mogą być bardziej zagrożone: mężczyznom, którzy mieli wielu lub anonimowych męskich partnerów seksualnych w ostatnie dwa tygodnie.

Nowy Jork jest pierwszą jurysdykcją USA, która rozszerzyła dostęp do szczepionki poza bliski kontakt z osobami zakażonymi, po podobnych krokach w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Urzędnicy ds. zdrowia publicznego na całym świecie próbują opracować skuteczną reakcję na epidemię, która od połowy maja rozprzestrzeniła się w dziesiątkach krajów, zwłaszcza wśród sieci homoseksualistów, biseksualistów i innych mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami.

Nowy Jork zgłosił 30 przypadków wirusa ospy małp od czwartku. W kraju Centers for Disease Control and Prevention zgłosiły 173 przypadki. Na całym świecie zgłoszono ponad 3300 przypadków choroby w 42 krajach poza regionami Afryki, w których jest ona endemiczna, co stanowi największą globalną epidemię choroby.

Nie zgłoszono jeszcze żadnych zgonów podczas epidemii poza Afryką, ale od początku roku w endemicznych regionach Afryki zgłoszono 72 zgony.

Otwarcie pierwszej kliniki, która będzie oferować szczepionkę w Nowym Jorku w czwartek nie było wcześniej ogłaszane publicznie. Zamiast tego, po ukazaniu się komunikatu prasowego w czwartek o godzinie 11:30, w sieciach społecznościowych i z ust do ust rozeszła się wiadomość o nagłej dostępności szczepionki.

Wczesnym popołudniem przed miejską kliniką zdrowia seksualnego w Chelsea, która jest jedynym miejscem w mieście oferującym szczepionki, utworzyła się kolejka ponad 100 mężczyzn.

Około 13:30 pracownicy kliniki zaczęli odrzucać nowe osoby, prosząc ich o umawianie wizyt online na przyszły tydzień.

Dostępna jest ograniczona podaż preferowanej szczepionki przeciwko ospie prawdziwej, która została zatwierdzona przez Food and Drug Administration. Jest produkowany w Danii i znany jest jako Jinneos w Stanach Zjednoczonych. Chociaż rząd federalny ma około 1,4 miliona dawek, Mark Levin, burmistrz Manhattanu, powiedział, że tylko około 1000 dawek szczepionki jest dostępnych dla mieszkańców miasta.

„Potrzeba, którą dzisiaj widzimy, jest kolejnym dowodem na to, jak proaktywna jest społeczność LGBTQ + – i wszyscy nowojorczycy – jeśli chodzi o ich zdrowie i opiekę zdrowotną” – powiedziało w oświadczeniu miejskie ministerstwo zdrowia. „Rozmawiamy z CDC, aby uzyskać więcej dawek i badamy, jak zwiększyć nasze zdolności w całym mieście.

Zwolennicy zdrowia gejów od tygodni wzywają do rozszerzenia dostępu do szczepionki. Do czwartku oferowano ją głównie znanym kontaktom zarażonych oraz niektórym pracownikom służby zdrowia. Zwłaszcza biorąc pod uwagę paradę dumy i związane z nią uroczystości odbywające się w ten weekend, wydaje się, że miasto znacznie nie doceniło popytu.

James Krelenstein, współzałożyciel PrEP4All, grupy na rzecz zdrowia, był jednym z pierwszych w klinice około południa. Otrzymał dawkę o 12:30 i powiedział, że poczuł ulgę, że ma przynajmniej trochę ochrony, zanim imprezy dumy rozpoczną się pełną parą.

„Myślę, że zrobienie tego bez uprzedniej konsultacji ze społecznością było naprawdę dziwaczne”, powiedział, ale otwarcie kliniki jest właściwym posunięciem. W tej chwili musimy zastosować szczepionkę w populacji ogólnej ”.

Powiedział, że istnieje wielkie pragnienie, aby otrzymać przynajmniej jedną dawkę dwudawkowej szczepionki przed weekendem, co zapewni przynajmniej pewną ochronę przed rozprzestrzenianiem się, nawet wśród osób, które nie planują doświadczeń seksualnych. Choroba może być przenoszona przez kontakt ze skórą z zakażonymi zmianami chorobowymi w dowolnym miejscu na ciele i nie wymaga kontaktu seksualnego.

„Na imprezach ludzie często zdejmują koszule i tańczą ze sobą” – powiedział. „To sprawia, że ​​czujemy się trochę bardziej komfortowo”.

Jak poinformowało miasto, szczepionki będą dostępne w klinice od 11:00 do 19:00 w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i niedziele. Urzędnicy powiedzieli, że system harmonogramów internetowych powinien również mieć więcej harmonogramów niż niedziela.

Wirus małpiej ospy, nazwany tak, ponieważ został odkryty u małpy w niewoli w 1958 roku, zwykle zaczyna się od objawów grypopodobnych, takich jak gorączka i obrzęk węzłów chłonnych, a następnie rozwija się w bolesną wysypkę z ropnymi zmianami na twarzy i ciele.

Chociaż jest o wiele mniej śmiertelna niż względna ospa prawdziwa, może być śmiertelna, ze śmiertelnością od 3 do 6 procent w regionach Afryki, gdzie jest endemiczna. Rozprzestrzenia się głównie przez kontakt ze skórą, ale może być również przenoszony przez kropelki z dróg oddechowych w wyniku długotrwałego bliskiego kontaktu lub kontaktu ze zwykłymi przedmiotami, takimi jak ręczniki.

W tej globalnej epidemii choroba czasami przedstawia się inaczej, ponieważ tylko kilka zmian w okolicy narządów płciowych lub wewnątrz. W rezultacie istnieje ryzyko pomylenia go z innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak kiła i opryszczka, ostrzegło CDC w niedawnym ostrzeżeniu zdrowotnym.

Testy w Stanach Zjednoczonych są przeprowadzane w jednym z około 70 laboratoriów zdrowia publicznego w całym kraju, ale CDC niedawno ogłosiło, że rozszerza dostęp do niektórych laboratoriów komercyjnych, aby ułatwić pracownikom służby zdrowia zamawianie testów. Jednak tempo testowania jest nadal stosunkowo niskie, a niektórzy ludzie, którzy podejrzewają, że mają małpią ospę, mają trudności ze znalezieniem dostawców, którzy mogliby to przetestować.

Według CDC do środy przeprowadzono w całym kraju 1058 testów na obecność wirusa ortopoks, rodziny wirusów, do której należy małpa ospa.

Joseph Osmundson, mikrobiolog z University of New York, który należy do grupy aktywistów opowiadających się za lepszym dostępem do testów i szczepień, powiedział, że istnieje „ogromna frustracja społeczności” z powodu dostępu do szczepionki i ma nadzieję, że inne miasta pójdą w jej ślady w Nowym Jorku. śladami i wkrótce otworzy kliniki.

Jednocześnie, powiedział, urzędnicy służby zdrowia powinni upewnić się, że lepiej komunikują się z wyprzedzeniem o rozpoczęciu klinik, aby zapewnić szerszy dostęp do dawek.

„W pełni rozumiemy, że latamy samolotem, kiedy to robimy i że nie wszystko będzie idealne” – powiedział. „Ale jesteśmy również zaniepokojeni uczciwością i komunikacją, a ludzie, którzy zostali zaszczepieni jako pierwsi, byli super powiązani z informacjami.

Szczęście i zbieg okoliczności również wpłynęły na to, kto otrzymał pierwsze ciosy.

David Polk, który mieszka w Hell’s Kitchen, powiedział, że przybył do kliniki w Chelsea około 12.15, ale nie po to, by się zaszczepić. Zobaczył ludzi ustawiających stół i namiot w pobliżu drzwi wejściowych.

„Myślałem, że to prezent” – powiedział 39-letni Polk. Okazało się, że był to wniosek o szczepionkę, a pan Polk był jednym z pierwszych, którzy przybyli.

„Jestem prawie pewien, że nie spodziewali się tych wszystkich ludzi”, powiedział pan Polk, „ponieważ kiedy tu przybyłem, nikogo nie było i musiałem trochę poczekać, ponieważ system planowania nie działał”.

Ale w ciągu pół godziny zaczęły przybywać dziesiątki osób poszukujących szczepionki i szybko utworzyła się długa kolejka, powiedział. „Myślę, że pracownicy tutaj byli tak samo zszokowani jak ja” – powiedział pan Polk.

Sean Piccoli przyczynił się do powstania raportu.

Leave a Comment