Rosjanie posuwają się na linii frontu we wschodniej Ukrainie

KIJÓW, Ukraina (AP) – Rosyjskie wojsko rozszerzyło kontrolę nad terytorium we wschodniej Ukrainie starając się odciąć linie zaopatrzenia i okrążyć siły ukraińskie na linii frontu, ukraińska armia ogłosiła w czwartek przybycie potężnych amerykańskich systemów wielorakietowych, które, jak ma nadzieję, zapewnią przewagę na polu bitwy.

Siły ukraińskie wycofały się z niektórych obszarów w pobliżu miasta Lisiczansk, aby uniknąć oblężenia, ponieważ Rosjanie wysłali posiłki i skoncentrowali tam swoją siłę ognia, poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony. Miasto znajduje się w prowincji Ługańsk, głównym polu bitwy w wojnie prezydenta Rosji Władimira Putina przeciwko Ukrainie.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie zajęły wsie Łoskutiwka i Rai-Oleksandriwka oraz usiłują zająć Sirotin, osadę poza administracyjnym centrum prowincji, Północnym Donieckiem. Gubernator Ługańska Serhij Haidai powiedział Associated Press, że Rosjanie „palili wszystko” w swojej ofensywie, by otoczyć ukraińskich bojowników.

„Rosjanie posuwają się naprzód, nie próbując oszczędzać amunicji ani żołnierzy, i nie kończą im się” – powiedział Haidai. „Mają przewagę w ciężkiej artylerii i liczbie żołnierzy.

Po wielokrotnych prośbach do zachodnich sojuszników o cięższą broń w celu przeciwstawienia się przewadze Rosji w sile ogniaMinister obrony Ukrainy Aleksiej Reznikow powiedział, że odpowiedź nadeszła w postaci amerykańskich wyrzutni rakiet średniego zasięgu.

„Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów. I ostatnia dla niektórych z nich „Reznikov napisał na Twitterze, dziękując Stanom Zjednoczonym za „te potężne narzędzia”.

Przedstawiciel obrony USA potwierdził w środę, że wszystkie cztery obiecane systemy pocisków artyleryjskich o wysokiej mobilności (HIMARS) są w rękach sił ukraińskich, ale powiedział, że nie jest jasne, czy nadal są w użyciu.

Stany Zjednoczone zatwierdziły dostawę precyzyjnych systemów naprowadzania pod koniec maja, a kiedy były w regionie, siły ukraińskie potrzebowały około trzech tygodni szkolenia, aby je obsługiwać. Rakiety mogą podróżować około 45 mil (70 kilometrów).

Stany Zjednoczone wyślą dodatkowe 450 mln dolarów pomocy wojskowej Ukraina, w tym cztery inne systemy rakiet średniego zasięgu, amunicja i inne dostawy, poinformowali w czwartek amerykańscy urzędnicy.

Analitycy twierdzą, że zaawansowane systemy zapewnią siłom ukraińskim większą precyzję w namierzaniu rosyjskich celów. Nikola Sunhurovsky z Razumkov Center, centrum badawczego z siedzibą w Kijowie, powiedział, że HIMARS miał większy zasięg, precyzję i większą prędkość strzelania w porównaniu z podobnymi systemami zaprojektowanymi przez ZSRR, używanymi przez Rosję i Ukrainę podczas czteromiesięcznej wojny.

W obwodzie ługańskim Ukraińcy nadal kontrolują część terytorium, „przeciwstawiając się Rosjanom i prowokując ich gniew i chęć spalenia go doszczętnie” – powiedział Haidai.

Siły rosyjskie przez wiele tygodni prowadziły ostrzał artyleryjski i naloty na Donieck Północny i walczyły z armią ukraińską od domu do domu. Siły ukraińskie pozostają w ukryciu z około 500 cywilami w zakładach chemicznych Azot, jedynej części miasta, która nadal znajduje się pod kontrolą Ukrainy.

Haidai powiedział, że ukraińscy żołnierze uniemożliwili zdobycie miasta z przestronnych podziemnych struktur fabryki, ale zauważył, że „nasilił się ostrzał i nawet betonowe schrony nie są w stanie wytrzymać bombardowania”. Rosjanie wykorzystali cały swój arsenał – ciężką artylerię, czołgi i samoloty – powiedział.

Lisiczańsk, który znajduje się na stromym brzegu rzeki w kierunku Siewierodoniecka, jest również pod bezlitosnym ostrzałem rosyjskiej artylerii. Co najmniej jeden cywil zginął, a trzech zostało rannych w ciągu ostatniego dnia, gdy Rosjanie skoncentrowali ponad 100 wielolufowych wyrzutni rakiet, aby „uderzyć w całe bloki”, powiedział gubernator.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że od niedzieli siły rosyjskie przesunęły się prawdopodobnie o ponad 5 kilometrów (3 mile) w kierunku południowych podejść do Lisiczańska.

„Niektóre jednostki ukraińskie się wycofały, prawdopodobnie w celu uniknięcia oblężenia” – czytamy w oświadczeniu. „Poprawa wyników Rosji w tym sektorze jest prawdopodobnie wynikiem niedawnego wzmocnienia jednostek i wysokiej koncentracji ognia.

Armia ukraińska poinformowała, że ​​Rosjanie również wyruszyli do zajęcia wzgórz z widokiem na szosę łączącą Lisiczańsk z Bachmutem na południowym zachodzie, próbując odciąć linie zaopatrzenia sił ukraińskich.

Haidai powiedział, że autostrada Bachmut-Lisiczańsk nie była używana z powodu ciężkich rosyjskich ostrzałów. Siły ukraińskie pozyskują zaopatrzenie w alternatywny sposób.

Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa, stolicy Ukrainy, na wczesnych etapach inwazji 24 lutego, siły rosyjskie skupiły się na regionie Donbasu, gdzie od 2014 r. siły ukraińskie walczą ze wspieranymi przez Moskwę separatystami.

Armia rosyjska kontroluje około 95% obwodu ługańskiego i około połowy sąsiedniego obwodu donieckiego, dwóch obszarów wchodzących w skład Donbasu.

INNE WYDARZENIA:

Na spotkaniu w Brukseli przywódcy Unii Europejskiej zadeklarowali kandydaturę Ukrainy do członkostwa w bloku 27 narodów, wraz z Mołdawią, w historycznym bodźcu, który wiąże je bliżej z Zachodem niż z Rosją.

Jednak akcesja tych krajów do UE prawdopodobnie potrwa lata. W przypadku Ukrainy to zarówno z powodu wojny, jak i reform, które rząd ukraiński musi przeprowadzić, aby dostosować się do standardów europejskich.

—-

Ukraiński polityk i osobowość telewizyjna powiedział, że zbiórka pieniędzy online mająca na celu pomoc Ukrainie w zakupie trzech ofensywnych dronów zebrała 10,4 miliona dolarów w ciągu 24 godzin.

Siergiej Pritula przypisywał „niesamowite” poparcie Ukraińców po tym, jak dzień wcześniej jego fundacja charytatywna zaapelowała o 15 mln dolarów na zakup dronów Bairaktar, takich jak te, które już ukraińskie siły wykorzystywały do ​​obrony przed rosyjskimi najeźdźcami.

Na Twitterze napisał: „Kolejne 4,6 miliona dolarów. Projekt Ludowy Bairaktar jest już ogólnokrajowym projektem crowdfundingowym. Zróbmy to międzynarodowo!”

___

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała w czwartek, że jej kraj zaoferował swoją wiedzę, aby pomóc chronić ukraińskie porty i bezpieczny przepływ statków eksportujących ukraińskie zboże.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów oleju pszennego, kukurydzianego i słonecznikowego. Rosyjska inwazja i blokada ukraińskich portów zatrzymała większość tego przepływu, pozostawiając miliony ton zboża w silosach, zagrażając dostawom żywności w wielu krajach rozwijających się, zwłaszcza w Afryce.

„Należy pilnie podjąć działania w następnym miesiącu przed nowymi żniwami i jesteśmy zdeterminowani, aby współpracować z naszymi sojusznikami, aby to osiągnąć”, powiedziała Trusova na konferencji prasowej z tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu podczas wizyty w Ankarze, aby omówić sposoby zakończenia to blokada.

Turcja chce zjednoczyć ONZ, Rosję i Ukrainę w celu zorganizowania planu ONZ, który umożliwiłby bezpieczne dostawy produktów rolnych z ukraińskich portów. Cavusoglu powiedział, że ewentualne porozumienie mogłoby ustanowić „bezpieczną strefę” bezpośrednio poza wodami terytorialnymi Ukrainy.

___

Prezydent Władimir Żeleński powiedział w czwartek, że Rosja zniszczyła w czasie wojny ponad 2000 szkół i innych placówek oświatowych.

W przemówieniu wideo do studentów i profesorów Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie Zełenski powiedział, że na obszarach, na których wojska rosyjskie szybko się posuwały, „ginie ludność, uchodźcy giną na ulicach, ludzie są torturowani i gwałceni, w tym nieletni – dziewczyny i chłopcy.”

Zełenski wyraził również rozczarowanie, że Izrael nie przyłączył się do kierowanych przez Zachód sankcji wobec Rosji lub nie udzielił Ukrainie pomocy wojskowej w celu nadania impetu wojnie.

Izrael polega na dobrych stosunkach z Rosją w zakresie koordynacji bezpieczeństwa w Syrii, gdzie Rosja ma wojska i gdzie Izrael często atakuje cele wroga. Wysłała pomoc humanitarną na Ukrainę.

___

Juras Karmanau we Lwowie na Ukrainie, Samuel Petrekin w Brukseli, Tia Goldenberg w Tel Awiwie, Susan Fraser w Ankarze w Turcji i Lolita C. Baldor i Matthew Lee z Waszyngtonu przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź raport AP na temat wojny na https://apnevs.com/hub/russia-ukraine

Leave a Comment