Panel CDC zaleca seniorom z USA zaszczepienie się przeciw grypie

NOWY JORK – Amerykanie w wieku powyżej 65 lat powinni otrzymywać nowsze, bardziej obciążone szczepionki przeciw grypie, ponieważ zwykłe szczepionki nie zapewniają im wystarczającej ochrony, ogłosiła w środę federalna rada doradcza.

Komisja jednogłośnie zaleciła pewne szczepionki przeciw grypie, które mogłyby zapewnić większą lub dłuższą ochronę osobom starszym, których osłabiony układ odpornościowy nie reaguje tak dobrze na tradycyjne szczepionki.

Opcje obejmują: wysokodawkowy fluzone, Fluad z immunostymulantem lub Flublock, który jest wytwarzany z komórek owadzich zamiast kurzych jaj.

Zalecenia panelu są zwykle przyjmowane przez Centers for Disease Control and Prevention i stają się rządowym przewodnikiem dla amerykańskich lekarzy i ich pacjentów. Byłby to pierwszy raz, kiedy rząd stwierdził, że preferuje szczepionkę przeciw grypie dla osób starszych.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą obecnie, że wszyscy Amerykanie w wieku powyżej 6 miesięcy powinni co sezon szczepić się przeciwko grypie.

Szczepionki przeciw grypie są mniej skuteczne niż inne popularne szczepionki, ale często są szczególnie rozczarowujące u osób starszych. Urzędnicy ds. Zdrowia twierdzą, że istnieją przekonujące badania, które wskazują, że niektóre nowe szczepionki działają lepiej u osób starszych, zwłaszcza w zapobieganiu hospitalizacji związanej z grypą. Jednak badania są ograniczone i niewiele jest badań w porównaniu z trzema nowymi wersjami.

„Te szczepionki przeciw grypie są lepsze, ale nadal nie są tym, co chcielibyśmy mieć” – powiedziała członkini panelu dr Helen Keip Talbot z Vanderbilt University.

Złapano nowe kadry. Około 80% użytkowników Medicare otrzymuje każdego roku przeładowane szczepionki, głównie te o dużej dawce, twierdzą urzędnicy. Nowe wersje mogą kosztować około trzy razy więcej niż standardowe szczepionki przeciw grypie, ale są objęte programami ubezpieczeniowymi.

Członkowie Komisji twierdzą, że osoby starsze powinny regularnie otrzymywać szczepionki przeciw grypie, jeśli nowsze nie są dostępne.

Również w środę urzędnicy CDC poinformowali, że szczepionka przeciw grypie nie działała dobrze zeszłej zimy, kiedy większość chorób została wywołana przez szczep grypy, przed którym szczepionki tradycyjnie nie zapewniają wystarczającej ochrony. Szczepionka była w 35% skuteczna w zapobieganiu objawom grypy, które były na tyle poważne, że wymagały wizyty u lekarza. Skuteczność wynosiła około 44% u dzieci i mniej u dorosłych.

———

Departament Zdrowia i Nauki Associated Press otrzymał wsparcie od Departamentu Edukacji Naukowej Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Leave a Comment