Dan Jergin o spadku cen ropy, pomimo ograniczonej podaży i napięć w Rosji

Ekspert ds. energii Dan Jergin powiedział, że były dwa powody, dla których ceny ropy spadły w ciągu ostatniego miesiąca pomimo wciąż napiętego rynku: Fed i rosyjska wojna na Ukrainie.

Ceny ropy wzrosły od zeszłego roku, osiągając maksimum po tym, jak Rosja rozpoczęła niesprowokowaną wojnę z Ukrainą. Ale od końca maja cena Brent spadła z ponad 120 dolarów za baryłkę podczas ostatniej transakcji do około 109 dolarów, czyli o około 10 procent mniej. Kontrakty terminowe West Texas Intermediate spadły w tym samym okresie o ponad 9%.

Jergin, wiceprezes S&P Global, powiedział, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych decyduje się podążać za inflacją, nawet ryzykując doprowadzenie gospodarki do recesji, i to „ułatwia jej drogę do cen ropy”.

W środę prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział prawodawcom, że bank centralny jest zdeterminowany, aby obniżyć inflację, chociaż przyznał, że może dojść do recesji. Powiedział, że osiągnięcie „miękkiego lądowania”, w którym polityka zacieśnia się bez poważnych okoliczności gospodarczych, takich jak recesja, będzie trudne.

„Drugą stroną jest to, że Władimir Putin rozszerzył wojnę z wojny na polu bitwy na Ukrainie do wojny gospodarczej w Europie, gdzie próbuje stworzyć trudności, które rozbiją koalicję”, powiedział Jergin w rozmowie z CNBC „Squawk Bok Asia” Piątek.

Rosja ograniczyła dostawy gazu do Europy gazociągiem Nord Stream 1 i ograniczyła napływy do Włoch. Moskwa odcięła dostawy gazu do Finlandii, Polski, Bułgarii, duńskiego Orsted, holenderskiej firmy GasTerra i giganta energetycznego Shell w związku z niemieckimi kontraktami w ramach sporu o płatności za gaz za ruble.

Działania te podsyciły obawy przed srogą zimą w Europie. Władze regionu walczą obecnie o wypełnienie podziemnych magazynów gazem ziemnym.

Kwestia popytu na ropę naftową Chin

Jergin powiedział, że perspektywy popytu na Chiny, największego światowego konsumenta ropy, również są niepewne.

Chiny powoli ponownie otwierają części kraju, które zostały niedawno zamknięte ze względu na rosnącą liczbę przypadków Covid. Nie jest jasne, jak szybko chińskie firmy będą w stanie wyjść z tych ograniczeń działalności gospodarczej.

Przeczytaj więcej o energii z CNBC Pro

Wielu ekonomistów oczekuje teraz powolnego ożywienia ze względu na znacznie bardziej zbywalne warianty, słabszy wzrost i mniej bodźców rządowych.

Zakres ożywienia i ponowne otwarcie wpłynie na popyt na ropę, ale ta niepewność [oil] cena rośnie – powiedział Jergin.

Czy podaż się powróci?

Na początku tego miesiąca OPEC+ zgodził się na zwiększenie produkcji o 648 tys. baryłek dziennie w lipcu, czyli o 7% światowego popytu io tyle samo w sierpniu. To więcej niż pierwotnie planowano dodać 432 000 baryłek dziennie przez trzy miesiące do września.

„Sądzimy, że OPEC+ przejdzie wówczas do bardziej liberalnego podejścia i pozwoli kilku członkom z wolnymi mocami produkcyjnymi produkować więcej” – powiedział w czwartek Edward Gardner, ekonomista ds. surowców w Capital Economics. Skomentował politykę OPEC + po zakończeniu redukcji dostaw związanych z pandemią we wrześniu.

Powiedział, że może to doprowadzić do spadku cen ropy Brent do około 100 dolarów za baryłkę do końca roku.

Rynki nie powinny jednak zakładać, że podaż powróci zgodnie z tą polityką.

Chociaż kwoty produkcyjne dla członków OPEC+ były stopniowo zmniejszane, większości z nich nie udało się tak szybko zwiększyć produkcji w tandemie, powiedział Gardner.

„Większość pozostałych członków nie ma możliwości zwiększenia produkcji w krótkim okresie. Jeśli nic więcej, uważamy, że niektórzy członkowie, zwłaszcza Angola i Nigeria, będą prawdopodobnie mieli mniejszą produkcję w nadchodzących miesiącach, ponieważ lata niewystarczających inwestycji nadal hamują produkcję” – napisał.

– Do tego raportu przyczynili się Sam Meredith i Evelyn Cheng z CNBC.

Leave a Comment