Choroba Raynauda – The Washington Post

Komentarz

George Banker trzyma w samochodzie parę ogrzewaczy do rąk na wypadek, gdyby potrzebował ich na wycieczkę do sklepu spożywczego. Bez nich chodzenie po zamrażarce sprawi, że jego palce staną się białe, a potem zdrętwiałe. Rita Cognion ma w domu zapas „koozies”, pokryć z pianki poliuretanowej, które służą do chłodzenia butelek i puszek z napojami. W jej przypadku rozciąga je, aby zmieściły się wokół mrożonej szklanki, chroniąc ręce przed zimnem.

Zarówno Banker z Fort Washington w stanie Maryland, kierownik operacyjny Army Ten Miller Foot Race, jak i Cognion, naukowiec zajmujący się danymi z Aleksandrii w stanie Wirginia, mają zjawisko Raynauda (zwane również chorobą Raynauda), stan, w którym narażenie na zimno powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w dłoniach i stopach, białe lub niebieskie i drętwienie palców. Gdy się nagrzewają, często stają się czerwone i pulsują z bólu.

Ataki są bardziej prawdopodobne zimą i w zimnym klimacie. Ale mogą się zdarzyć o każdej porze roku, nawet gdy na zewnątrz jest gorąco.

Desperacki upór tej kobiety pomógł jej rozbudzić szczęście

„Rainaud’s nie bierze lata wolnego” – mówi Marie Denise Gerhard-Hermann, specjalista medycyny sercowo-naczyniowej w Brigham and Women’s Hospital oraz profesor medycyny w Harvard Medical School. „Ten stan można łatwo wywołać w sytuacjach letnich, które wiążą się z narażeniem na zimno, takimi jak wejście do zimnego oceanu lub przejście przez alejkę zamrażarki w sklepie spożywczym lub klimatyzowanym kinie”.

Istnieją dwa rodzaje zjawiska Raynauda — pierwotne i wtórne. Forma pierwotna nie ma znanej przyczyny, twierdzą eksperci, podczas gdy forma wtórna zwykle następuje po innym schorzeniu, często chorobie autoimmunologicznej, takiej jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń lub twardzina. Według ekspertów typ wtórny może być cięższy, czasami prowadząc do owrzodzeń, uszkodzenia tkanek, a nawet konieczności amputacji.

Szacuje się, że 5 do 10 procent populacji ma Raynauda, ​​zdecydowana większość typu pierwotnego, według Stowarzyszenia Raynauda.

Pierwotna postać Raynauda dotyka więcej kobiet niż mężczyzn i zwykle występuje u osób w wieku poniżej 30 lat, często zaczynając w wieku młodzieńczym. Według National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases (NIAMS) może występować w rodzinach, co sugeruje, że może istnieć powiązanie genetyczne.

Dla większości ludzi pierwotna choroba Raynauda jest po prostu uciążliwa, chociaż może spowodować, że ludzie odejdą z niektórych miejsc pracy lub unikną czynności związanych z przeziębieniem.

„Niektórzy ludzie nawet nie myślą o rozmowie o tym z lekarzem” – mówi dr Maureen Mayes, profesor medycyny wewnętrznej i Elizabeth Bidgood Chair in Rheumatology na University of Texas McGovern School of Medicine. „Po prostu myślą:„ Och, muszę być wrażliwy na zimno”.

Postać wtórna może również wynikać z narażenia środowiskowego lub niektórych leków, w tym między innymi tych na nadciśnienie, migreny lub zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi – oraz narażenia związane z pracą, takie jak wielokrotne używanie wibrujących maszyn, podczas gdy niektóre chemikalia lub przeziębienie może go również zainicjować, zgodnie z NIAMS.

Podejmowanie właściwych kroków w celu zapobiegania lub leczenia problemów ze stopami

Sarah Hoddinott, samozatrudniona konsultantka ds. oprogramowania i pozyskiwania funduszy z Belleville w Ontario, dowiedziała się, że ma chorobę Raynauda, ​​kiedy rok temu zdiagnozowano u niej reumatoidalne zapalenie stawów. „Cytując lekarza, który jako pierwszy użył słowa Raynaud: „Moja droga, kiedy masz chorobę autoimmunologiczną, to jest jak jedzenie pizzy – Raynaud to tylko jedna z dodatków, które możesz również dostać” – wspomina, dodając, że często opisuje jako „przyczyniający się” do jej reumatoidalnego zapalenia stawów.

Nawet pewne sytuacje, wspólne dla tych, którzy nie są dotknięci chorobą, mogą stać się problemami dla osób z Raynaud. Ale znajdują sposoby na radzenie sobie.

„Pewnego dnia byłem na lotnisku, próbując odebrać torby w kiosku” – wspomina Banker. „Moje palce były tak zimne, że nie mogłem korzystać z ekranu dotykowego”. Musiałem poprosić o pomoc opiekuna”.

Kiedy Cognion je obiad i zapomina przynieść koozie, owija serwetkę wokół szklanki. „Kiedy masz Raynauda, ​​dodatkowym akcesorium jest twój przyjaciel” – dodaje. Część czasu spędza na Hawajach, gdzie łatwiej jest sobie poradzić z Raynaud. Jednak nawet tam, podejmuje kroki, aby utrzymać kontrolę nad swoim Raynaudem.

„Noszę rękawiczki do pisania bez palców w nadmiernie klimatyzowanych biurach” – mówi. „Nosiłem je również w moim biurze tutaj na kontynencie, zanim zacząłem pracować na odległość”. Złą rzeczą w rękawiczkach do pisania jest to, że palce wystają, ale to najlepsze, co mogę zrobić”.

Kiedy jest w domu i siedzi, nawet 70 stopni może sprawić, że będzie jej zimno, mówi. Najgorzej jest, gdy otwiera zamrażarkę lub myje produkty pod zimną wodą, co jest niewygodne, ponieważ zjada dużo świeżych owoców i warzyw.

„Staram się być szybki podczas przenoszenia rzeczy w zamrażarce” – mówi. Poza tym „nawet w 70 stopniach prawdopodobnie noszę więcej warstw w pomieszczeniach niż inni ludzie” – mówi.

Seks w wieku 20 lat powinien być łatwy. Dla niektórych kobiet to bolesne.

Kiedy biega na dworze, gdy temperatura spada poniżej 70 stopni, polega na rękawiczkach — dzięki nim jej palce są cieplejsze niż rękawiczki, a gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 62 stopni, wkłada do rękawic aktywowane powietrzem chemiczne ogrzewacze do rąk. „Oni ratowali życie” – mówi.

Hoddinot używa również podgrzewanych rękawiczek i mitenek i nosi je za każdym razem, gdy wychodzi na zewnątrz na dłużej niż minutę lub dwie. „Zeszłego lata, kiedy temperatura spadła do… 64 Fahrenheita, musiałam zacząć je nosić, ponieważ moje palce u nóg drętwiały i robiły się białe cztery lub pięć razy dziennie”, mówi. „Mam też mały grzejnik na moim biurku, dzięki czemu mogę trochę rozgrzać palce, gdy jestem w trakcie telekonferencji. W przeciwnym razie pozostaną sztywne, dopóki nie wpuszczę ich pod ciepłą wodę na kilka minut.

Hoddinott, była mieszkanka Rockville w stanie Maryland, unikała klimatyzacji, kiedy mieszkała na przedmieściach w pobliżu Waszyngtonu, pomimo często upałów. „Szok od bardzo gorącego do bardzo zimnego był zawsze nieprzyjemny, więc ja też”. [set] moja klimatyzacja na 85 [Fahrenheit] i czuję się całkiem komfortowo” – mówi. „Ale za każdym razem, gdy wchodzę do silnie klimatyzowanej przestrzeni przed upałem… moje palce natychmiast drętwieją”.

Gerhard-Hermann radzi swoim pacjentom, aby ograniczyli kofeinę lub pili tylko jedną filiżankę kawy dziennie i unikali leków na ADHD, które stymulują „zwężenie tętnic w palcach rąk i nóg”, mówi.

Mays, który prowadzi również klinikę twardziny uniwersyteckiej, zaleca utrzymywanie ciepła rdzenia, aby zapobiec odciąganiu ciepła z kończyn, aby chronić rdzeń, co jest odruchem przetrwania. „Noś dodatkową warstwę – sweter lub kurtkę – nawet latem” – mówi.

Raynauda nie ma lekarstwa. Ale niektóre zabiegi mogą pomóc. Chociaż nie ma zatwierdzonych leków na Raynauda, ​​lekarze czasami przepisują leki stosowane w innych schorzeniach, takie jak leki rozszerzające naczynia krwionośne, które poprawiają krążenie poprzez otwieranie naczyń krwionośnych. „Problem polega na tym, że mogą również obniżyć ciśnienie krwi, a ludzie mogą mieć zawroty głowy i zawroty głowy” – mówi Mays.

W przypadku osób z ciężkim zespołem Raynauda lekarz może zalecić sympatektomię, procedurę obejmującą nacięcie lub zastrzyki, które niszczą nerwy powodujące zwężenie naczyń krwionośnych. Może złagodzić objawy, ale może wymagać powtórzenia po kilku latach, zgodnie z NIAMS.

Wreszcie, eksperci zachęcają pacjentów Raynauda do ignorowania nieczułych komentarzy innych osób, dla których noszenie rękawiczek podczas lotu i inne zachowania są dziwne.

„Miałem pacjenta, który powiedział mi, że po uściśnięciu czyjejś ręki, druga osoba powiedziała: ‘Co się z tobą dzieje?’ Jesteś martwy?’ To była straszna rzecz do powiedzenia” – mówi Mayes. „Mówię pacjentom mojego Raynauda, ​​aby po prostu powiedzieli: „Jestem wrażliwy na przeziębienie” – i zostaw to na tym.

Leave a Comment