Birma junta przenosi proces Aung San Suu Kyi do więzienia

“To zostało potwierdzone przez prawo [Suu Kyi] został przeniesiony do więzienia. I była dobrze trzymana w oddzielnej niewoli ”- powiedział generał major Zav Min Thun w oświadczeniu.

Odkąd armia przejęła władzę w wyniku zamachu stanu 1 lutego 2021 roku, Suu Kyi jest przetrzymywana w areszcie domowym w nieznanym miejscu w specjalnie wybudowanej stolicy, Naipou.

Suu Kyi, zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla, która w niedzielę skończyła 77 lat, została oskarżona o co najmniej 20 przestępstw, za które łącznie możliwe są wyroki o maksymalnym wymiarze ponad 100 lat.
Obejmują one liczne przypadki korupcji i naruszeń prawa wyborczego oraz przepisów dotyczących tajemnicy państwowej. Odrzuca wszystkie zarzuty.

Transfer Su Qi następuje po tym, jak wojskowi władcy Myanmaru zarządzili, aby wszystkie postępowania prawne przeciwko niej zostały przeniesione z sali sądowej do więzienia, poinformowało w środę Reuters źródło zaznajomione z jej sprawami.

Źródło, które odmówiło ujawnienia się ze względu na delikatność dotyczącą procesu, powiedziało, że rozprawy zostaną przeniesione do nowego sądu specjalnego w więzieniu Naipido.

„Sędzia oświadczył, że nowy budynek sądu został ukończony” – powiedział Reuterowi źródło.

Postępowanie sądowe w sprawie maratonu Suu Kyi odbywa się za zamkniętymi drzwiami, a państwowe media dostarczają jedynie ograniczone informacje. Jej prawnikom nakazano zakneblowanie, do których można się tylko dostać podczas dni rozprawy.

Nie jest jasne, ile Suu Kyi wie o kryzysie w swoim kraju, w którym panuje chaos od czasu przewrotu, kiedy armia walczy o konsolidację władzy i stawia czoła rosnącemu oporowi ze strony grup milicji.

Kraje zachodnie nazwały te przekonania fałszywymi i zażądały uwolnienia Suu Kyi. Wojsko twierdzi, że niezależne sądownictwo zapewnia mu należyty proces.

Helen Reagan i Hannah Richie z CNN przyczyniły się do powstania reportażu.

Leave a Comment