Bai Area Energy Tile Company sprzedaje za 2,9 miliarda dolarów


Kilka Clif Bars i Clif Mojo Energi Bars produkowanych przez Clif Bar & Company jest izolowana na białym tle.

JacobVanHouten / Getty Images

Cliff Bar, firma z siedzibą w Emeryville, znana z batonów energetycznych do żucia, które zbierają się na dnie twojego plecaka turystycznego, zostanie kupiona przez międzynarodową korporację przekąskową Mondelez za 2,9 miliarda dolarów.

Mondelez ogłosił w poniedziałek swoje plany zakupu Cliff Bar, stwierdzając, że cena zakupu może wzrosnąć w zależności od wyników finansowych w latach 2025 i 2026. Korporacja ma siedzibę w Chicago i jest właścicielem znanych przekąsek, takich jak Oreo, Cadbury, Ritz, Sour Patch Kids i Toblerone.

„Mondelez International jest odpowiednim partnerem we właściwym czasie, aby wesprzeć Cliffa w naszym następnym rozdziale dotyczącym wzrostu” – powiedziała w oświadczeniu Sally Grimes, dyrektor generalny Cliff Bar & Company.


Transakcja ma miejsce 22 lata po tym, jak właściciel i współzałożyciel Cliff Bar Gary Erickson odrzucił ofertę Quaker Oats kupna firmy za 120 milionów dolarów. Chociaż dzięki tej umowie on i jego współzałożycielka Lisa Thomas byliby bogatsi o 60 milionów dolarów każdy przed opodatkowaniem, zamiast tego zdecydował się kupić udział Thomasa i zachować nieruchomość wraz z żoną Keith Crawford. To był sprytny ruch – według Forbesa oferta Mondeleza wyśle ​​Ericksonowi i Crawfordowi 1,53 miliarda dolarów. Para jest właścicielem 80% firmy, a pozostałe 20% należy do jej pracowników.

Cliff Bar będzie nadal tracił swoją siedzibę w Emeryville i utrzyma zakłady produkcyjne w Indianapolis i Twin Falls w Idaho. Oczekuje się, że umowa z Mondelez zostanie zamknięta jeszcze w tym roku.

Leave a Comment