Amerykański pływak uratowany po omdleniu podczas Pucharu Świata

Gdy amerykańska pływaczka artystyczna Anita Alvarez powoli opadła na dno basenu podczas Mistrzostw Świata w Budapeszcie w środę, jej trener Andrea Fuentes szybko obejrzał basen i w ułamku sekundy podjął decyzję: zanurkowała, by ją uratować.

Alvarez, 25-latka z północnego Nowego Jorku, straciła przytomność pod koniec swojego solowego występu na imprezie, tworząc sytuację potencjalnie zagrażającą życiu, gdy jej nieruchome ciało unosiło się pod powierzchnią.

„Znowu wskoczyłem do wody, bo widziałem, że nikt, ani ratownik nie skoczył” – powiedział hiszpańskiej gazecie Marca Fuentes, były medalista olimpijski z Hiszpanii. „Byłem trochę przestraszony, ponieważ nie oddychała”.

Fuentes powiedziała, że ​​Alvarez, która była leczona przez personel medyczny, nie mogła złapać tchu przez około dwie minuty, podczas gdy woda wypełniała jej płuca. Lekarze „sprawdzili wszystkie istotne wskaźniki i wszystko jest w porządku: puls, tlen, poziom cukru, ciśnienie krwi itp.”

Fuentes była chwalona za szybkie myślenie, ale wiedziała, co robić, ponieważ robiła to już wcześniej. Podczas zeszłorocznej imprezy kwalifikacyjnej do Igrzysk Olimpijskich w Hiszpanii, Alvarez podobnie straciła przytomność pod koniec rutyny ze swoją partnerką z pary, Lindą Schroeder. Podobnie jak w czwartek, Fuentes zanurkował w basenie w pełni wyszkolony iz pomocą Schroedera wyciągnął Alvareza z wody.

W czwartek Fuentes, ubrany w szorty i T-shirt, ponownie uratował Alvareza. Po tym, jak Alvarez wróciła na pokład przy basenie, gdzie otrzymała pomoc medyczną i została umieszczona na noszach, Fuentes powiedziała dziennikarzom, że Alvarez jest „dobrze” i zostanie ponownie oceniony po przerwie. Nie wykluczyła powrotu do turnieju drużynowego jeszcze w tym tygodniu.

„Czasami zapominamy, że zdarza się to w innych sportach wyczynowych” – powiedział Fuentes w oświadczeniu z American Artistic Swimming. „Maraton, kolarstwo, przełaj… wszyscy widzieliśmy zdjęcia, na których jedni zawodnicy nie docierają do mety, a inni pomagają im się tam dostać. Nasz sport nie różni się od innych, tylko w basenie przekraczamy granice i czasem je znajdujemy.”

Fuentes poinformował, że „Anita czuje się teraz dobrze, a lekarze również twierdzą, że nic jej nie jest”.

„Jutro odpocznie cały dzień i zdecyduje z lekarzem, czy może popływać w finale wolnej drużyny, czy nie” – powiedział Fuentes.

Alvarez zrobiła to samo na zeszłorocznych zawodach olimpijskich w Hiszpanii, wracając na basen zaledwie kilka godzin po omdleniu, aby wykonać kolejny układ.

Alvarez jest dwukrotnym olimpijczykiem. Zajęła dziewiąte miejsce w duecie na Rio Games w 2016 roku i zajęła 13. miejsce w konkursie na przesiedlonych Games w Tokio 2020 zeszłego lata w Japonii. Już po raz czwarty startuje w mistrzostwach świata.

Leave a Comment